Choď na obsah Choď na menu
 


Západné Tatry - Roháče 22.-25. september 2011 (VHT - 46 km)

23. 9. 2011

 

 

1.       1. deň  vo štvrtok v Roháčoch sme strávili len v Domčeku. Do Oravského Bieleho potoka sme dorazili o 20:15 hod. Rýchlo sme sa osprchovali a uložili na spánok. Budíček sme stanovili na 5:00 hod.

2.       2. deň v piatok, vstávame o 5:00 hod a o pár desiatok minút odchádzame na parkovisko pod Šindľovcom, kde zisťujeme, že náš zámer vyviesť sa autami vyššie k Spálenej doline je prekazený rampou. Od Ťatliakovej chaty vyrážame do sedla Zábrať a pokračujem cez Rákoň na Volovec 2067m.n.m.  Zostupujeme do Jamníckeho sedla a začíname vystupovať na Ostrý Roháč (2088m.nm.), kde sú pre nás pripravené reťaze. Tie nám nerobia problémy a už sme pod Plačlivým. Tu už sa na nás usmieva slniečko a ukazuje sa nám výhľad na časť Roháčov, konkrétne na časť Žiarskej doliny a Baranca. Po povinnom fote na Plačlivom (2125) zostupujeme do Smutného sedla (1964). Schádzame Smutnou dolinou, kde sa od nás oddelili Fero a Tóno, ktorí sa rozhodli ísť a vidieť všetky 4 Roháčske plesá. Popod 23 m vysoký Roháčsky vodopád zostupujú k Adamculi. Ostatní schádzame po známej asfaltovej ceste a stretávame sa na parkovisku pri Šindľovci.

ň s  3. deň  s veľkým "D" v sobotu začíname budíčkom opäť o 5:00 hod. Vonku nás čaká jasná obloha. Opäť nás čaká asfaltová cesta k bývalej Ťatliakovej chate. Cez Smutnú dolinu vystupujeme do Smutného sedla(1964)m. Náš výstup tu ale nekonči, naopak začína pravé Roháčske dobrodružstvo. Tu sa začína najexponovanejšia časť nášho pôsobenia tunajších horách. Už nemôžeme hovoriť len o turistike, ale začíname pôsobiť vo vrcholových partiách Troch kôp (2154m) v horolezeckom teréne. Cez Hrubú kopu(2158m) pokračujeme opäť horolezeckým spôsobom pomaly  na Baníkov(2178m). Tu nás čaká ešte najnáročnejší horolezecký úsek, ktorý musíme v týchto horách prekonať.  Na niektorých miestach je cesta fixovaná reťazami.  Šťastlivo prekonávame všetky nástrahy týchto hôr a odmenou sú nám celodenné nádherné výhľady na krásnu Slovenskú prírodu. Občasné zatiahnutie opony, keď sme sa dostali do oblakov, alebo oblaky dostali nás nám nevadia. Naopak je to úžasné. Užívame si to plnými dúškami a nemáme naponáhlo, lebo takýto nádherný deň sa nemusí opakovať. Len Fero s Tónom zmizli ešte zo Smutného sedla a my sme nevedeli čo podnikajú. Nakoniec na Baníkove ich stretávame a počúvame, že na nás už čakajú dve hodiny. Po spoločnom posedení pri pive v Baníkovskom sedle(2045m) sa rozhodujú pokračovať ešte na Pachoľa(2166m) a Spálenú(2088m). My ostatní zostupujeme cez Spálenú dolinu na Zverovku, ale po poznámke od Fera, že na Roháčske plesá je veľmi veľký a ťažký kopec sme sa s Milanom nezávisle rozhodli, na ne predsa len vystúpiť. Jednotlivo sme Roháčske plesa navštívili, ale nestretli sme sa aj keď sme tam boli spolu minimálne 5 minút. Po rýchlej obhliadke sme rýchlo zostúpili do Spálenej doliny, kde nás už všetci čakali. Po prehliadke Roháčskeho vodopádu sme cez Adamcuľu zostúpili k chate Šindľovec. Večer sme mali pyžamový bál aj keď sa veľmi netancovalo (okrem Gabiky). Bálu sa z neznámych príčin nezúčastnili Fero a Tóno (asi boli unavení).

2.       4. deň v nedeľu máme plánovanú len oddychovú túru z Oravíc do Juráňovej doliny a Tiesňav, cez Bobroveckú dolinu späť do Oravíc. Tiesňavy sú nádherne, ale prístup a zostup je cez dlhé asfaltom vydláždené doliny. Cestou sa zastavujeme v Poprade a piati z nás si doprajú paru a bazén v AquaCity.

 

Zúčastnení: Fero Bednár a Tóno Sopko prešli približne 56km a prekonali  3700 výškových metrov

                      Jaro Vysoký a Milan Harčár prešli približne 51 km a prekonali  3300 výškových metrov

                       Gabika Bozuľová, Hanka Krafčáková, Katka Vysoká, Hanka a Miro Kalužovci prešli približne 49 km  a prekonali 3100 výškových metrov, myslím, že hlavne táto skupina si zaslúži Váš obdiv.

 

Spracoval Jaro.

 

Náhľad fotografií zo zložky Expedícia Roháče 2011 1.a2. deň