Choď na obsah Choď na menu
 


Slovenský raj: 16. október 2011 (14 km)

16. 10. 2011

        16.10.2011 Slovenský raj

Ráno za nádherného jasného, mrazivého počasia s klasickým 15 min. meškaním tri autá z Prešova tretie zo Šindliara odchádzame smer Čingov. Tu sa stretáme o 830 hod., kde sa nás zišlo 18 ľudí. (časť nečlenov ZVL).

            Po oboznámení so zamýšľanou traťou, ktorá bola už prekonzultovaná pri zhotovení ročného plánu činnosti na začiatku roka padol návrh od J. Vysokého, že pre novicov v Slov. raji chce zmeniť trať. Pred deviatou vyrážame z Čingova po modrej pod Tomášovský výhľad a ďalej zelenou údolím Bieleho potoka (Tomášovská Bela) k ústiu Sokolej doliny. Tu po krátkom bufete sa delíme na dve skupiny. Početnejšia ide neplánovanú trať (Sokolia dolina, Bikarka, Klauzy a späť Tomášovskou Belou). Ostatní pokračujú zelenou na Klauzy nádrž. Tu po krátkom odpočinku po širokej lesnej ceste, popri ktorej zberáme podpinky zo zelenej značky odbočíme už na neznačené chodníky v oblasti zadného Torníka ( východný cíp Slov. raja, veľmi malo poznaný turistami). Po starých zvážniciach a náučných chodníkoch, keď sme nešli celkom tak ako som chcel (aj došlo ku kufrovaniu). Pomohli nám dvaja miestni mladí turisti, ktorý sa zjavili v najvhodnejšej chvíli. Zamotali sme sa až do oblasti kopca jabloň, kolíska a pravdepodobne by sme sa strmím zrazom dostali pod Tomášovský výhľad. Priviedli nás na zelenú značku, ktorá spája ústie Lesnice s Košiarským Briežkom. Turá aj s prestávkami a kufrovaním nám trvala 7 hod.

            Mali sme nádherný slnečný deň, každý musel pookriať vo vyfarbenej jesennej prírode.

Trasa – Čingov, Biely potok ústie, Sokolia dolina ústie, Klauzy nádrž, Turické sedlo, Lesnica ústie, Čingov (podľa starého sprievodcu túra na 5 hod.)

 

PS: „Obohatený som o ďalšiu medziľudskú skúsenosť“

 

 

Tóno Sopko

 

 

Dnes sme sa stretli celkom osemnásti:  10 členov a 8 priaznivcov nášho oddielu. Parkovisko na Čingove nám poskytlo záber ako sa neskôr ukázalo na jedinú spoločnú fotku. Fotenie stihla aj Hanka Krafčáková. Po oznámení, že časť zúčastnených (Jaro, Katka, Jano, Renáta a novic Miro) plánujeme navyše prejsť aj Sokoliu dolinu na tvárach vedúceho akcie a Fera na veľké prekvapenie vyvolalo nevôľu s poznámkou, že ich to prekvapuje a že sa v Sokolej doline chceme „dorazť“ . Aj napriek tomu sme vyrazili na túru odhodlaní  splniť náš plán. Cestou sa so mnou rozprával aj Jozef Miženko  - zástupca priateľov z oddielu Medzvedza skala zo Šindliara. Aj ich oslovila myšlienka prejsť cez najstrmšiu roklinu v Slovenskom raji. Cestou k ústiu som dúfal, že Fero s Tónom zmenia postoj a odobria mi túto „vložku“ do dnešnej túry. Ale ich postoj bol neoblomný a tak v ústi doliny bolo jasne povedané „NIE“ čakaniu pri jazera Klauzy. A že by sa k nám pridal aspoň jeden z nich neprichádzalo do úvahy. Stále nás upozorňovali, že nás tá dolina „dorazí“ . Na prekvapenie sa k nám desiatim ešte pridala aj Hanka Kalužová. Takže v ústrety rokline nás šľapalo celkom 11. Väčšina tejto skupiny touto dolinou šla prvýkrát. Čoskoro sme došli k rebríkom a po spoločnom fote sme sa vyštverali  po rebríkoch, cez Závojový vodopád, Vyšný vodopád až na plošinu Gľac. Pri značke záveru Sokolej doliny krátko oddychujeme a pokračujeme smerom na Bykárku. Pod Bykárkou meníme smer a zostupujeme na Klauzy. Tajne som dúfal, že nás tu Fero alebo Tóno počká, ale mýlil som sa. Keďže plánovaný postup Slovenským rajom som neštudoval a nemal som ani mapu, tak som sa spolu s ostatnými rozhodli zostúpiť  dolinou Bieleho potoka – Tomášovskou Belou až na Čingov. Pri Hornáde dostávam inštrukcie od Jozefa a Fera, aby sme prišli do Horského domu pána Jeremiáša. Tu nás čaká priateľská atmosféra vytvorená domácim pánom  a jeho manželkou. V útulnej izbe v poriadnom teple si vychutnávame čaj a po pár desiatkach minút opúšťame útulný Horský dom s prísľubom budúcoročnej viacdňovej turistiky v Slovenskom raji s nocľahom v tejto peknej a útulnej chate. Na parkovisku sa lúčime s pozvaním na ďalšie naše akcie.

Takto som to videl a zaznamenal  ja – Jaro.   

Zúčastnení členovia: Tóno, Fero, Jozef, Hanka Krafčáková, Gabika, Jaro, Katka, Jano, Miro a Hanka Kalužovci
 

Náhľad fotografií zo zložky Slovenský raj